Rozpis ledu (celý)

Stane se - (další)

Nebyla vložena žádná událost.
HC Nový Jičín

Historie

1945

Historie hokeje začíná v Novém Jičíně v roce skončení druhé světové války. V říjnu 1945 se výbor klubu SK Nový Jičín zabývá otázkou zřídit hockeyový odbor při SK Nový Jičín. V zimě téhož roku připravuje hrstka hokejem zaujatých sportovců přírodní led a pro své potěšení sehraje několik přátelských utkání.

1946

V roce 1946 vstupuje do hokejového dění v Novém Jičíně Dr. Oto Kubica. V prosinci zakládá hockeyový odbor při SK Nový Jičín. Z živelné činnosti se stává organizované klubové dění. Konají se pravidelné okresní soutěže.

Trvale je sváděn boj s přírodou o zhotovení a udržení ledové plochy na škvárovém fotbalovém hřišti.

1954

Rok 1954 je považován za úspěšný poválečný rok a to i přesto, že se hokejistům nepodařilo postoupit přes Kopřivnici do krajského přeboru.

1957

V roce 1957 se vedení oddílu se ujímá Miroslav Chalupa a dochází současně k velké výměně hráčů. Stále se hraje okresní přebor, chybí odbornější vedení týmu.

1964/65

V průběhu 60. let se v Novém Jičíně hraje okresní přebor. V roce 1964 se potýká hokej s problémy s ledovou plochou a organizací klubového života. Hokejový oddíl opouští v roce 1965 fotbalové hřiště a připravuje led na novém plácku s přírodní plochou (nynější házenkářské hřiště).

1965/66

S novým hřištěm začíná pro oddíl ledního hokeje nová etapa - vzniká družstvo žáků i dorostu. V sezóně 1965/66 hraje mužstvo TJ Nový Jičín okresní přebor. Hokejistům sice nepřálo počasí, ale i tak zvítězili v kvalifikaci o postup do I. třídy ledního hokeje.

1968/69

Přírodní led nutí hráče k tréninku a hře na cizích stadiónech s umělým ledem, aby soutěž byla zdárně dohrána. I přes tyto potíže vítězí hokejisté TJ Nový Jičín v okresním přeboru a postupují do I. třídy. Králem střelců této sezóny se stal Jaroslav Bartoň, který nastřílel v okresním přeboru 35 branek, v přátelských utkáních 3 a v kvalifikaci 1 branku.

1970/71

Muži opět postupují tentokrát do Oblastního přeboru. Připravují se a hrají na stadiónech Opavy, Vsetína a Kopřivnice. Předsedou oddílu je Zbyněk Jančík, trenérem Jaroslav Malina, vedoucím mužstva Jaroslav Hroch a kapitánem Josef Toman. Připraveni jsou brankáři: Karel Pančocha, Fárek a Bednařík. Obránci: Gerlich, Lichnovský, Pěček, Matuš, Toman, Zajíc. Útočníci: Bartoň, Buček, Hradil, Janek, Kopecký, Koudela, Krupa, František Pančocha, Pavelka, Mikušek a Vaněk.

1971/72

TJ Nový Jičín vítězí v oblastním přeboru a po kvalifikaci s Kroměříží a Telčí se stává účastníkem divizní soutěže. K tomuto úspěchu poblahopřál novojičínským, mimo jiné, také Vítkovický golman a reprezentant Československa Pepa Mikoláš. Postupová cesta oddílu od roku 1968 tak byla završena.

Přichází někteří noví hráči jako: Graca, Ivanco, Jaroň, Kostrhún, Horák, Jašek a Poruba. Trenérský post přejímá Josef "Hary" Toman. Se stálou podporou Autopalu v zádech se družstvo s nadějemi připravuje na divizní boje. V popředí zájmu všech zainteresovaných je kromě hokejové hry, vybudování vlastní umělé ledové plochy a dále pak krytého Zimního stadiónu. Ve městě má momentálně pochopitelnou přednost stavba krytého bazénu, ale hokejisté v postupové euforii věří ve splnění svého snu nebýt závislí na rozmarech počasí. Úspěšné účinkování v soutěžích přitahuje jako podporu zájem novojičínské veřejnosti.

1973/74

Jeden z hokejových mezníků je skutkem! Druhá část soutěže se již odehrává na vlastním umělém ledě díky široké veřejnosti, činitelů města a zejména Autopalu.

Hraje se divizní soutěž, trenérem je dále Josef Toman, předsedou oddílu pak Ruda Novosad.

K dispozici jsou hráči: Adamský, Antoš, Bartoň, Bonczek, Graca, Heitel, Hymlar, Ivanco, Janek, Jaroň, Kneblík, Koudela, Kovalčík, Krejčí, Krupa, Poruba, Síbrt a Svojše. O této soutěži se říká, že padne Novému Jičínu jako ulitá, divácky zajímavá a napínavá svým obsazením.

1975/76

Stále se hraje na dosud nezastřešené ledové ploše zimního stadionu, který využívá rovněž veřejnost k bruslení.

Hra

1977/78

Další mezník hokeje Nového jičína. Muži postupují do II. ligy mezi zkušené, ostřílené celky sice již na umělém ledě, ale bez střechy nad hlavou.

V přípravě byl kádr - brankáři: Malinovský, Bochnar a Ondřej - obránci: Blažek, Kůr, Ulc, Hamerník, Fojtík, Gašman, Podlas a Graca - útočníci: Gala, Hadamčík, Kneblík, svojše, Malinský, Hrabovský, Valchář, Prošvic, Macháček, Rusinský a Špaček.

V soutěžích také pokračují dorostenci, mladší a starší žáci. Úspěchem je také družstvo "základny" pro nejmenší hokejisty.

Statečný boj mužů ve druhé lize trvá pouze jednu sezónu. V tabulce končí Nový Jičín sice třetí od konce, ale soutěže jsou reorganizovány, divize zrušeny a tak zůstává pouze start v krajském přeboru.

1980/81

Ztratili jsme sice II. ligu, ale hrajeme již pod střechou zimního stadiónu. Je to velký počinek a je málo těch, kterým by nebylo možno poděkovat za účinnou pomoc a alespoň několik hodin práce. dále se zlepšuje práce s mládeží a její výsledky jsou příslibem. Řada odchovanců se začíná objevovat v mužstvu. Dlouhá léta však se muži snaží marně dostat do vyšší soutěže.

1993/94

Celých čtrnáct let potřebují muži na to, aby právě v této sezóně dokázali přebor vyhrát a postoupit do II. ligy, do soutěže, kterou prožíváme ještě dnes.

Postup však přinesl jistou funkcionářskou krizi, kterou až v průběhu sezóny řeší příchod bývalého hráče a dnešního prezidenta klubu Radomíra Tomana. Pod jeho vedením se podařilo nahradit téměř celý výbor. Práce dostala řád a oddíl mohl úspěšně pokračovat.

Mládež hraje své soutěže podle jednotlivých ročníků školních tříd, čímž se rozrostl počet soutěžících družstev na deset nepočítaje v to přípravku pro nejmenší. Zvyšuje se náročnost trenérská i finanční.

Zde si můžete přečíst zprávy z dobových novin Archiv 1994

Zde si můžete přečíst zprávy z dobových novin Archiv 1994

Zde si můžete přečíst zprávy z dobových novin Archiv 1994

1997/98

Za vzpomínku stojí naprosto mimořádná událost nejen pro hokejovou veřejnost Novojičínska. Vedení oddílu a několika příznivcům se podařil husarský manažerský kousek. V Novém Jičíně, v amatérské soutěži II. ligy hostuje na několik utkání hráč nejvyšší světové kvality, účastník olympijských her Čechokanaďan Petr Nedvěd. Jeho starty byly hokejovým svátkem a nejlepší propagací ledního hokeje za mimořádné pozornosti veřejnosti a médií. Zimní stadión v Novém Jičíně "praskal ve švech".

1998/99

Úspěchem oddílu při práci s mládeží a její výsledky je zařazení oddílu do systému sportovních tříd. Několikaleté snažení vyvrcholilo naplněním spolupráce se školou Bohuslava Martinů pod péčí ČSLH a Ministerstva školství a tělesné výchovy.

2000/01

Po několika záchranářských sezónách ve II. lize se stabilizuje mužstvo, které trvale hraje v popředí tabulek. Zmíněná sezóna je zatím největším úspěchem, kdy muži v dramatickém play-off překvapí z osmého místa a vyhrají celou II. ligu. Postupně vyřadí Porubu, na samostatné nájezdy Šternberk a v pěti zápasové bitvě favorizovaný Přerov v památném pátém utkání na ledě soupeře v poměru 1:4.

2001/02

Nebývalého úspěchu dosáhli hokejisté osmé třídy Nového Jičína. V závěrečném turnaji Mistrovství ČR v Mariánských lázních porazili Spartu i Plzeň a stali se mistry ČR.

2007/08

Druholigové mužstvo s již stabilným kádrem bojovalo o první příčky tabulky v základní části. Pouze o skóre se umístil tým na 2. místě (za Hodonínem) po skončení základní části a do play-off si vybudoval dobrou startovní pozici. Ve čtvrtfinále se muži střetli se Šternberkem, se kterým si poradili 3:0 na zápasy. Poté nastoupili v semifinálovém pavoukovi play-off proti nepříjemnému soupeři z Přerova. I když jsme měli výhodu domácího prostředí v prvních dvou zápasech, tuto výhodu jsme nevyužili a Přerov dokázal ukořistit výhru v sérii 3:1. Tím skončila naše účast v play-off. Sezóna 2007/08 byla v posledních letech nejúspěšnější - podařilo se mužům postoupit do semifinále, i když mužstvo mělo navíc.

2007/08

5. třída - MISTŘI REPUBLIKY

Historický úspěch slavili hráči 5. třídy. Na Mistrovství ČR, které se konalo v Novém Jičíně, vybojovali titul mistra republiky a svými výsledky ukázali, že mládežnický potenciál stále v Novém Jičíně existuje.

Na úspěchu se vedle trenérů Jaroslava Fleischmanna a Kamila Glabazňi a celého realizačního týmu podíleli tito hráči:

 

BRANKÁŘI: Štěpán Vrtělka, Ludmila Jeřábková, Václav Sklenák

OBRÁNCI: Matěj Bartoň, Jan Zahradníček, Jan Bartko, Michal Vávra, Petr Vanduch, Adam Daron

ÚTOČNÍCI: Michal Kovařčík, David Škubala, Jan Poruba, Jakub Heralt, David Friedel, Jakub Palacký, Adam Toman, Filip Palička, Michaela Bartoňová, Josef Zapletal

2008/09

6. třída - MISTŘI REPUBLIKY - úspěšná obhajoba

Historický úspěch slavili hráči 6. třídy, kteří v Neratovicích dokázali obhájit titul mistra ČR.

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY